Škola je osnovana 30. augusta 1973. godine pod nazivom OŠ “Sedam sekretara SKOJ-a” i to taj naziv je zadržala sve do 1993. godine kada je promijenila u ime OŠ “Brčanska Malta“.

Školsko područje obuhvata dvije mjesne zajednice i to: MZ Brčanska Malta i MZ Novi Grad I. Najduže ulice našeg školskog područja su: Ul. Armije R BiH, Ul. Miroslava Krleže, Ul. Šabana Zahirovića, Ul. Mahmuta Bušatlije, Ul. Dr. Rose Hadživuković,  Ul. Strajka Mitrovića, Ul. Maršala Tita, Ul. Alje Ramadanovića, Ul. Grmečka, Ul. Mostarska, Ul. Kasima Bilića – Crnog, Ul. Veljka Lukića – Kurjaka i naselje Badre.

Škola je optimalna za oko 600 učenika koji su pored redovnih  školskih obaveza uključeni u mnoge vannastavne aktivnosti. Učenici naše škole postižu uzorne rezultate na raznim takmičenjima, kako školskim tako i  u vannastavnim aktivnostima.